Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

NARODOWE CZYTANIE 2019 JUŻ ZA NAMI ……

”Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda”.

Obraz:

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie!

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

W czwartkowe przedpołudnie 5 września cała społeczność szkolna brała udział w VIII edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Do głośnego czytania zostały wybrane dwie nowele:

Katarynka – Bolesław Prus i Rozdziobią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Czytanie  rozpoczęli uczniowie klasy III a Michał Brzozowski i Paweł Gancarz listem Prezydenta Andrzeja Dudy. Następnie przystąpili do czytania uczniowie reprezentanci klas.

Klasy I – Szymon i Agata,

Klasa II - Mateusz i Piotr,

Klasa III – Wiktoria i Magda.

Tegoroczny dobór lektur był specyficzny. Nowele i opowiadania, które czytała młodzież prezentowały świat, który współcześnie trudno sobie wyobrazić. Literatura pozytywizmu była nakierowana na dydaktykę społeczną, a ukazanie sytuacji skrajnych miało czytelników uwrażliwić na biedę i zacofanie. Dziś w zupełnie innych realiach politycznych czy gospodarczych literatura ta może być traktowana jako swoiste świadectwo przeszłości i krok na drodze do jej poznawania przez młodzież szkolną. Trudna to literatura, ale wielka.

Tekst: Krystyna Krzyżowska

Zdjęcia: Paweł Bochenek


Powrót do listy aktualności