Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Piernikowe warsztaty

Dnia 19.11.2015r. klasa I a, pod opieką p. Krystyny Krzyżowskiej, wybrała się na wycieczkę do Muzeum Ziemi Prudnickiej, gdzie uczniowie brali udział w warsztatach (organizator Muzeum Ziemi Prudnickiej, sponsor projektu: Bank Zachodni WBK) pod nazwą: ,,Piernikowe Święta - warsztaty wypieku pierników i pogadanka na temat wybranych zwyczajów bożonarodzeniowych.''

Program warsztatów obejmował:

  • wypiekanie pierników z użyciem drewnianych form piernikowych,
  • pogadankę na temat wybranych zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych na Śląsku.

W klimacie bożonarodzeniowym, w otoczeniu choinek i zapachu przypraw korzennych odbyły się warsztaty wypieku pierników, które prowadziła p. Joanna Cebula.

Każdy z uczestników mógł robić pierniki, wykorzystując najrozmaitsze formy drewniane z niespotykanymi dziś elementami dekoracyjnymi (Mikołaj, ryba, gwiazda, itp.) Kiedyś ludzie mieli czas i chęci na uczynienie świata nieco piękniejszym. Czasem robi się smutno, że częściej kupujemy gotowe towary, ozdobione nic niewyrażającymi wzorami, niż sami tworzymy. Rozmaitość wzorów i motywów zapiera dech w piersiach. Wszyscy z chęcią bawili się w formowanie pierniczków, które po upieczeniu, uczniowie zjedli lub wzięli do domów (mogą się przydać jako dekoracja na choinkę).

Druga część spotkania była również bardzo ciekawa. Prowadzący p. Marcin Wiśniewski przedstawił zwyczaje bożonarodzeniowe na Śląsku. Ciekawe były zwłaszcza zwyczaje matrymonialne, np. ,,Po kolacji wigilijnej młoda panna mogła wytrzepać ze stołu okruchy na podwórko i nadsłuchiwać, z której strony szczeka pies - właśnie z tamtej strony miał przyjść jej przyszły mąż '' albo ,, W noc Bożego Narodzenia mogła rzucić butem przez ramie w stronę drzwi i gdy buty wylądował noskiem w ich stronę to oznaczało, że w przyszłym roku wyprowadzi się z domu''. Ciekawe…

Było dużo śmiechu i zabawy, co świadczyło, że odwiedziny w Muzeum były dobrym pomysłem.

 

Tekst: Angelika Wasylewicz, Anna Próchnicka - uczennice klasy I a.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Ziemi Prudnickiej.


Powrót do listy aktualności