Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Edukujemy pracowników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Prudniku

Karmienie dziecka - jakie to proste, właściwie instynktowne - pomyśli niejeden z nas. Jednak nie jest to łatwe w przypadku dzieci z porażeniami, u których występują zaburzenia w napięciu mięśni twarzy, podniebienia i języka, co powoduje poważne zaburzenia w przyjmowaniu pokarmów. Dodatkowo dochodzi częsty w takich przypadkach problem zakrztuszeń, a wtedy tylko szybka i właściwa reakcja opiekunów daje dziecku szansę na przeżycie.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci podczas karmienia, słuchaczki drugiego roku wydziału opiekunka dziecięca - Magda Nowak i Ewa Teowiecka - oraz uczennica technikum ortopedycznego, a jednocześnie członkini Szkolnej Drużyny Ratowniczej - Angelika Pach, wraz z nauczycielem zawodu Sabiną Wencel, przy współpracy z pielęgniarkami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Prudniku, przygotowały i przeprowadziły szkolenie dla pracowników (opiekunów i nauczycieli)  tejże placówki.

W programie szkolenia znalazły się m.in. informacje dotyczące nieprawidłowości w przyjmowaniu pokarmów  i ich konsekwencji zdrowotnych dla podopiecznych ośrodka . Dodatkowo, nasze przyszłe opiekunki dziecięce - Magda i Ewa - zademonstrowały sposób właściwego karmienia dzieci z dysfagią, a ratowniczka Angelika pokazała jak reagować w sytuacji nagłej, jaką jest zakrztuszenie się dziecka podczas karmienia.

Pracownicy placówki otrzymali konkretne wskazówki dotyczące zasad prawidłowego karmienia dzieci z dysfagią, mieli możliwość zadawania pytań, a także praktycznego przećwiczenia prezentowanych umiejętności, zarówno jeśli chodzi o karmienie, jak i udzielanie pierwszej pomocy.

Sabina wencel


Powrót do listy aktualności