Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Sport i aktywność - razem bez barier

W dniach 25-30.09.2016 r. odbyło się kolejne już międzynarodowe spotkanie młodzieży z niepełnosprawnością z Polski, Niemiec i Węgier, pod nazwą "Sport i aktywność ? razem bez barier". Wymiana młodzieży to kontynuacja projektu, który rozpoczął się w ubiegłym roku w Nadrenii ? Palatynacie.

Gospodarzem tym razem było Opole. W spotkaniu międzynarodowym  po raz drugi wzięło udział sześcioro uczniów naszego technikum - pięciu masażystów oraz jedna uczennica technikum ortopedycznego.

Koordynatorem projektu był dyrektor PLO nr VI w Opolu - Piotr Szafors, który zaprosił  uczniów naszego technikum, wraz z opiekunem, pedagogiem szkolnym  mgr Teresą Gacek, do udziału w wymianie międzynarodowej. 

Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Urząd Marszałkowski w Opolu oraz Opolskie Kuratorium Oświaty. Projekt realizowała Fundacja  Laboratorium Zmiany.

Głównym celem wymiany była integracja niepełnosprawnej młodzieży, a także jej aktywny udział w poznawaniu kultury i historii Polski. Grupy z Węgier i Niemiec, jak również niepełnosprawni uczniowie z  PLO nr VI i PG nr 1 w Opolu, przez prawie tydzień wspólnie spędzali czas. Gospodarze spotkania zadbali o to, by stworzyć gościom jak najlepsze warunki i urozmaicić im czas różnymi ciekawymi zajęciami.

Podczas pobytu w Turawie, w międzynarodowym towarzystwie można było podszlifować znajomość języka niemieckiego i angielskiego. W razie problemów komunikacyjnych pomocą służyli tłumacze. Odbyły się wycieczki do Juraparku w Krasiejowie, Mosznej  oraz zwiedzanie najważniejszych zabytków Opola. W dniu 28.09.2016 r., goście odwiedzili naszą szkołę, biorąc udział w lekcji otwartej masażu, przeprowadzonej przez słabowidzących i niewidomych uczniów. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem - goście bardzo chętnie skorzystali z zabiegów.

Będąc w skansenie w Bierkowicach, młodzież wzięła udział  w pikniku  oraz w  grze terenowej, dzięki której  poznawała historię i folklor Opolszczyzny. W auli PLO nr VI odbyły się artystyczne występy  licealistów i pokaz multimedialny w ramach tzw. „Dnia Kultury”.  Centralnym punktem projektu był udział wszystkich grup w paraolimpiadzie sportowej, która odbyła się we wtorek 27.09 na stadionie lekkoatletycznym w Opolu. Uczestnicy wymiany "Sport i aktywność – razem bez barier” przez  trzy godziny wspólnie bawili się ćwicząc i pokonując własne bariery.

Podsumowaniem pobytu był pożegnalny grill, w czasie którego wymieniano uwagi i wręczono upominki wszystkim uczestnikom,  koordynatorom grup, tłumaczom i organizatorom projektu. Pobyt w  Turawie, jak i w Bad Kreuznach, należał do bardzo udanych i owocnych. Wszyscy uczestnicy wyjechali  zadowoleni, pełni wrażeń  i nadziei, że spotkają się za rok.

 


Powrót do listy aktualności