Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM WALKI Z RAKIEM PIERSI

Rak piersi - to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych. Jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka piersi, jest zbyt późne wykrycie choroby, najczęściej wtedy, gdy jest ona już w zaawansowanym stadium.

W większości przypadków o życiu lub śmierci decyduje to, czy doszło do przerzutów. Oczywiście ważny jest czas postawienia diagnozy – im wcześniej, tym większe są szanse powrotu do zdrowia. Bardzo dużo kobiet polega tylko na wiedzy i umiejętnościach lekarzy, nie zdając sobie sprawy, że ich zdrowie zależy w dużej mierze od profilaktyki, która polega na comiesięcznym, samodzielnym badaniu piersi, regularnym chodzeniu na USG i mammografię.

O tym nie wolno zapomnieć! Każda kobieta może się samodzielnie zbadać!

SAMOBADANIE PIERSI - NIEDOCENIONE BADANIE!!!

Samokontrola piersi powinna być wykonywana przez kobiety od 20 roku życia aż do późnej starości. Badanie należy robić co miesiąc, najlepiej tego samego dnia tygodnia, po zakończeniu miesiączki. Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny badać się w ten sam dzień każdego kolejnego miesiąca.

 

RAK PIERSI WCZEŚNIE WYKRYTY JEST ULECZALNY!!!

Aby promować działania związane z samobadaniem w naszej szkole przez cały miesiąc wisiały plakaty, zwracające uwagę na profilaktykę tej choroby.

26 października 2016 odbył się pokaz samoobadania piersi prowadzony przez p. Halinę Maciuch wraz ze słuchaczkami p. Małgorzatą Linek i p. Darią Sokołowską. Każda uczennica, słuchaczka i nauczycielka miała możliwość zapoznania się z technikami samobadania piersi, które mogą kiedyś uratować zdrowie i życie.

Koordynator akcji Krystyna Krzyżowska


Powrót do listy aktualności