Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Podstępne WZW

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) ? potocznie zwane żółtaczką wywołuje kilka rodzajów wirusa. Oznacza się je kolejnymi literami alfabetu: A, B, C, itd. Zakażenia spowodowane wirusem typu B i typu C są jednymi z najbardziej powszechnych. Corocznie z powodu powikłań tych zakażeń umiera na całym świecie blisko 300 000 osób. Podstępne - ponieważ bardzo długo nie daje charakterystycznych objawów, a kiedy już się pojawią - wątroba jest tak uszkodzona, że na skuteczne leczenie jest już najczęściej za późno. Co zatem robić, aby nie zachorować, a w przypadku zakażenia dać sobie szansę na wyleczenie? Badać się, szczepić, unikać ryzyka zachorowań.

Obraz:

Ryzyko to dotyczy wielu grup społecznych, jednak specyfika zawodów medycznych, w których kształcimy, powoduje, że zwiększa się ono podczas wykonywania zadań zawodowych. Znajomość zasad profilaktyki zakażeń WZW typu B i C jest więc dla naszych uczniów niezbędna!

Dlatego już po raz trzeci w naszej szkole,we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Opolu oraz Fundacją ,,Gwiazda Nadziei" zrealizowaliśmy program Podstępne WZW, którym objęliśmy uczniów klasy II technikum ortopedycznego.

Obraz:

Wyniki ankiet, które uczniowie wypełnili zarówno przed jak i po zakończeniu zajęć jednoznacznie wskazały jak niska jest świadomość społeczna dotycząca profilaktyki i dróg szerzenia się zakażeń WZW oraz jak może ona wzrosnąć po zrealizowaniu zajęć edukacyjnych.

Sabina Wencel


Powrót do listy aktualności