Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Mamy IV miejsce w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy w Brzegu!

Tam, gdzie odbywają się zawody pierwszej pomocy, nie może zabraknąć ratowniczek z Medyka! Tym razem Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Szkoły zorganizowano w Zespole Szkół Medycznych w Brzegu.

W zawodach wzięły udział cztery ratowniczki z naszej szkoły: Viola, Karolina, Paulina i Angelika. Najpierw - sprawdzian wiedzy w postaci testu, później - ocena umiejętności praktycznych młodych ratowników. Na sześciu stanowiskach przygotowano dla zawodników zadania: dwóch rannych w zderzeniu samochodu osobowego z motocyklem, ostry zespół wieńcowy u stomatologa w czasie pracy w gabinecie, dziecko podtopione w wanience przez opiekunów w trakcie libacji alkoholowej, zatrucie gazem dwóch pracowników laboratorium, pacjent wymagający wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz poszkodowany z urazem kręgosłupa i ciałem obcym w klatce piersiowej po upadku z drzewa podczas prac na wysokości.                       

Adrenaliny nie brakowało. Zadania zostały bardzo realistycznie upozorowane, do tego krew, rany, krzyk i panika poszkodowanych oraz osób z ich otoczenia. Jedynie ratowniczki musiały zachować zimną krew. Po oszacowaniu miejsca zdarzenia pod kątem  bezpieczeństwa, należało ocenić stan poszkodowanych i niezwłocznie przystąpić do działania. Główne wymagania konkursowe to: prawidłowa reakcja uczestników na zastaną sytuację (oceniana przez zawodowe służby ratunkowe), szybkie i skuteczne działanie (czas na wykonanie jednego zadania - tylko 6 minut!), umiejętność współdziałania w drużynie.

W zawodach brali udział uczniowie z 12 szkół średnich województwa opolskiego. Jednak nie tylko młodzież musiała wykazać się wiedzą i umiejętnościami ratowniczymi - tym razem nie oszczędzono też opiekunów drużyn! Nie tylko przygotowali oni młodzież do zawodów i wspierali swoich uczniów podczas zmagań w trakcie działań ratowniczych, ale ich wiedza również została poddana weryfikacji. Musieli rozwiązać test wiedzy z pierwszej pomocy, zbierając w ten sposób dodatkowe punkty dla swoich drużyn.

Jakie zatem wyniki? Dziewczyny zajęły w zawodach wysokie IV miejsce i zostały nagrodzone bonem o wartości 800 zł na realizację warsztatów "Jak osiągnąć sukces?", które zostaną przeprowadzone dla wszystkich członków naszej drużyny przez sponsora nagrody: Centrum Rozwoju i Wsparcia z Brzegu.

Sabina Wencel

 


Powrót do listy aktualności