Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Happening przeciw depresji

Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest pod hasłem ,,Pokonaj depresję". Z tej okazji uczniowie i nauczyciele Medyka wyszli ze szkoły, aby w prudnickim parku zorganizować happening dla uczniów i nauczycieli zaproszonych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu prudnickiego oraz mieszkańców naszego miasta. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane we współpracy naszej szkoły z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną oraz fundatorem nagród - Starostwem Powiatowym z Prudnika.

Smutek, apatia, przygnębienie, negatywne myśli... Cierpienie duszy, ale tak silne, że ból ten odczuwa się też niejako fizycznie. Ból tak wielki, że człowiek z depresją widzi tylko jedno rozwiązanie: odebranie sobie życia, co ma zakończyć jego cierpienie. Nie każda historia musi się jednak zakończyć w ten sposób. Istnieją przecież specjaliści oraz skuteczne leki, a także przyjaciele, bez których życie niejednego chorego z depresją skończyłoby się tragicznie.

 I właśnie tę prawdę chcieliśmy uzmysłowić tym, którzy depresję znają tylko z opowieści, ale także tym, którzy niewyobrażalnie cierpią z jej powodu.

Na jeden dzień zamieniliśmy fragment parku w miejsce powagi i zadumy, z nastrojową muzyką, poezją, historiami osób chorujących na depresję zarówno tymi tragicznymi, jak i z happy endem. Nasi uczniowie zagrali przejmujące sceny na temat depresji w przygotowanym wraz z nauczycielami teatrze ulicznym (autorką scenariusza i jednocześnie odtwórczynią głównej roli jest uczennica kllasy IIa Agata Kruszelnicka). Uczestnicy happeningu otrzymali też sporą dawkę informacji na temat choroby: wysłuchali wykładu oraz otrzymali ulotki i testy: ,,Sprawdź, czy masz depresję".

Depresja to nie chwilowe obniżenie nastroju, które od czasu do czasu zdarza się każdemu. Depresja to ciężka choroba, często śmiertelna, ponieważ wielu chorych niestety popełnia samobójstwo.

Wyjście z niej jest jednak możliwe!

Trzeba tylko podjąć leczenie oraz otaczać się ludźmi, którzy są nam życzliwi. Ważne jest również to jak spędzamy wolny czas. Szczególnie pomocna staje się tu aktywność fizyczna, podczas której nasz organizm produkuje endorfiny, tzw. ,,hormony szczęścia", w naturalny sposób poprawiające nastrój.

Dlatego nasz happening zakończyliśmy biegiem na 800 m w imię solidarności z chorymi na depresję. Zwycięzcy otrzymali puchary ufundowane przez Starostę, ponadto dla każdego uczestnika biegu przygotowano pamiątkowe dyplomy i medale. Na straży bezpieczeństwa zawodników stali nasi szkolni ratownicy.

W kategorii dziewcząt bieg wygrały:

             1 miejsce - M.Włodarczyk (Publiczne Gimnazjum nr 1 w Prudniku),

             2 miejsce - A. Bartoszewska (Publiczne Gimnazjum w Lubrzy)

             3 miejsce - W.Kania (Zespół Szkół Medycznych w Prudniku)

W kategorii chłopców:

             1 miejsce - P.Leniar (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku)

             2 miejsce - M. Bajorek (Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Prudniku)

             3 miejsce - K. Jelonek (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku)

 

Z happeningu wróciliśmy ubogaceni w wiedzę na temat depresji oraz sposobów radzenia sobie z nią, a także chyba bardziej wyczuleni na potrzeby osób, których psychika cierpi.

 

Organizatorzy:

Patrycja Kleszno, Sabina Wencel (Zespół Szkół Medycznych im. J.Korczaka w Prudniku),

Anna Mazepa (Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna w Prudniku)


Powrót do listy aktualności