Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Europejski Tydzień Szczepień

W dniach 24-30 kwietnia br. obchodzony był XII Europejski Tydzień Szczepień przebiegający w tym roku pod hasłem „Vaccines work”. Europejski Tydzień Szczepień jest inicjatywą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) realizowaną i koordynowaną przez państwa na poziomie lokalnym. Stałym celem tej inicjatywy jest podkreślanie znaczenia szczepień dla ochrony przed chorobami zakaźnymi, którym można zapobiegać poprzez stosowanie szczepień ochronnych. W tym roku WHO zwraca szczególną uwagę na potrzeby i korzyści wynikające ze szczepień na każdym etapie życia, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej wrażliwych i podatnych grup.

W ramach XII Europejskiego Tygodnia  Szczepień  Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Prudniku przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Prudniku oraz Zespołem Szkół Medycznych w Prudniku, zorganizowała konferencję pn: „Szczepionki działają”. Spotkanie  było adresowane w głównej mierze do młodzieży i lokalnej społeczności Powiatu Prudnickiego. 

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał  Pan Radosław Roszkowski Starosta Prudnicki. Specjalnym gościem spotkania była lek. med.  Helena Kędzierska – pediatra, wieloletni praktyk w kwestii szczepień, która wygłosiła prelekcję dotyczącą praktycznych aspektów realizacji szczepień obowiązkowych i zalecanych. Ponadto Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Prudniku Adam Piotrowski przedstawił prezentację  o znaczeniu szczepień dla zdrowia publicznego.  

Prelegenci w swoich wystąpieniach zwracali szczególną uwagę na to, że szczepienia ochronne są najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi. Nowoczesne szczepionki są dobrze tolerowane, a efekty uboczne występują bardzo rzadko. Dzięki powszechnym szczepieniom udało się dokonać eradykacji czyli wykorzenienia ospy prawdziwej oraz eliminacji w wielu krajach na świecie takich chorób jak: poliomyelitis, błonica czy odra. W chwili obecnej sporym zagrożeniem dla powszechnych szczepień są coraz bardziej aktywne ruchy antyszczepionkowe. Różnego rodzaju stowarzyszenia i nieformalne ruchy rozpowszechniają w mediach nieprawdziwe informacje nie tylko na temat bezpieczeństwa szczepionek ale również kwestionują korzyści dla zdrowia płynące z stosowania szczepień . Ponadto ruchy antyszczepionkowe podważają prawny obowiązek poddawania dzieci szczepieniom. Niezmiernie istotne   jest aby informacje na temat szczepień czerpać z rzetelnych i wiarygodnych źródeł opartych na badaniach i dowodach naukowych.

 


Powrót do listy aktualności