Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

,,Rakoobrona" - czyli jak nie dać się nowotworom złośliwym

Każdego roku rejestruje się w Polsce ok.150 tys.nowych zachorowań na nowotwory złośliwe.Niestety, liczba ta stale rośnie. I choć wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć to badamy się zdecydowanie zbyt rzadko, a do lekarza zgłaszamy wtedy, gdy proces nowotworowy jest już zbyt zaawansowany.

"Rakoobrona" jest ogólnopolską kampanią informacyjno- edukacyjną skierowaną do ogółu społeczeństwa, jednak główną grupą docelową są uczniowie w wieku 14-19 lat. Do celów projektu należy m.in.uświadomienie młodym ludziom, że dzięki odpowiedniej profilaktyce mogą zapobiec rozwojowi chorób nowotworowych.

W ramach realizacji kampanii skupiliśmy się na trzech rodzajach nowotworów: raku szyjki macicy, płuc i czerniaku. Dlaczego akurat te trzy? Ponieważ w ich przypadku istnieje skuteczna profilaktyka, a jednocześnie ich przyczynami mogą być zachowania i nawyki kształtujące się w wieku młodzieńczym.Do zachowań tych należą: palenie tytoniu, nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe czy zakażenia wirusem HPV podczas kontaktów seksualnych.

Programem edukacyjnym objęliśmy uczniów klas I - III technikum ortopedycznego oraz słuchaczki Medycznego Studium Zawodowego kierunku opiekunka dziecięca.  Przez cztery dni kształtowaliśmy wśród młodzieży postawy prozdrowotne oraz wskazywaliśmy na realne zagrożenia zachorowania na raka. Uczniowie zostali zapoznani z filmem dokumentalno- edukacyjnym "Gra z rakiem" odpowiadającym historie osób zmagających się z rakiem płuc, czerniakiem i rakiem szyjki macicy. Ponadto odbyło się szereg wykładów i pogadanek, uczniowie otrzymali ulotki informacyjne na temat profilaktyki antyrakowej. Na podstawie informacji, które przekazaliśmy naszym uczniom- przygotowali oni materiały w formie plakatów i prezentacji, które miały usystematyzować ich wiedzę oraz skłonić młodych ludzi do refleksji nad sposobem życia i stać się bodźcem do zmiany dotychczasowych postaw. Ze względu na duże zaangażowanie młodzieży oraz niewątpliwą wartość edukacyjną  przygotowanych przez nich materiałów ogłosiliśmy w szkole konkurs na najlepiej wykonane prace.

Kampania "Rakoobrona" została w naszej szkole zrealizowana przy współpracy z Fundacjami: "Sensoria" i "Rosa". Wszystkie działania miały jeden cel: zwrócenie uwagi na to, że profilaktyka onkologiczna to nie tylko badania czy obserwacja swojego ciała, ale także zmiana stylu życia, bo "najlepszy czas na dzialanie jest TERAZ".

Sabina Wencel, Patrycja Kleszno

 


Powrót do listy aktualności