Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Podstępne WZW

Szacuje się, że wirusem zapalenia wątroby typu B lub C zakażony jest co 12-ty człowiek na świecie. Choroby te nie dają typowych objawów ,a nawet mogą przebiegać bezobjawowo, co powoduje ,że większość z zakażonych osób nie jest świadoma istniejącego ryzyka .Nie podejmowanie leczenia może z kolei powodować nieodwracalne konsekwencje zdrowotne, a nawet śmierć. Wirus zapalenia wątroby prowadzi bowiem do marskości i raka wątroby.

Podstępność wirusowych  zakażeń wątroby sprawia, że są one trudne do rozpoznania i leczenie często podejmowane jest zbyt późno. Jedno jest pewne:  o wątrobę należy dbać, ponieważ jest ona jednym z najważniejszych narządów w organizmie. Chora wątroba to chory człowiek. Do wątroby trafia wszystko to, co znajdzie sie w krwioobiegu. Są to związki pożyteczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale także substancje szkodliwe dla zdrowia, np. leki, toksyny, alkohol czy substancje chemiczne. Dysfunkcja wątroby może prowadzić do kumulacji szkodliwych dla zdrowia substancji.

 Ryzyko zakażenia dotyczy wielu grup społecznych, jednak specyfika zawodów medycznych, w których kształcimy powoduje, że zwiększa się ono podczas wykonywania zadań zawodowych. Znajomość zasad profilaktyki zakażeń WZW typu B i C jest więc dla naszych uczniów niezbędna!

Dlatego już po raz czwarty w naszej szkole, we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Opolu oraz Fundacją  „Gwiazda Nadziei" ,zrealizowaliśmy program edukacyjny „Podstępne WZW ”, którym objęliśmy uczniów klasy II technikum ortopedycznego oraz słuchaczy szkoły policealnej dla dorosłych kierunku technik masażysta.

Sabina Wencel

Obraz:
Obraz:
Obraz:
Obraz:
Obraz:
Obraz:


Powrót do listy aktualności