Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Lider zespołu „Kotyś Device” śpiewał w Medyku utwory Eichendorffa (i nie tylko)

Niezapomniane spotkanie z poezją Josepha von Eichendorffa, niemieckiego poety romantycznego, związanego z naszym regionem (ostatnie lata życia spędził w Nysie, tam też został pochowany), miało miejsce w naszej szkole 28 lutego 2018 roku.

Stało się to za sprawą Józefa Kotysia – lidera zespołu „Kotyś Device” - który  zaprezentował utwory wspomnianego poety w formie poezji śpiewanej, przy akompaniamencie gitary klasycznej. Korzystał z własnego tłumaczenia tekstów, jak też  przekładów dokonanych  przez  inne osoby, np. pochodzącą z Nysy aktorkę Martę Klubowicz. Każdy z wykonywanych po niemiecku i po polsku utworów  był przez gościa omawiany - było np. o genezie utworu, jego przesłaniu  czy nastroju. Wykonawca wspomagał się obrazami i fotografiami, które  nie tylko stanowiły wizualizację tekstów, ale  pobudzały też wyobraźnię odbiorców.

Podczas występu J. Kotysia uczennica kl. IIa   naszego technikum Dominika Kierot zaprezentowała szkolnej publiczności dwa wiersze, które  zapewniły jej  w ub. roku  w  XXV Konkursie Recytatorskim Wierszy  Josepha von Eichendorffa I miejsce w kategorii szkól ponadgimnazjalnych.

Ponieważ występ  nosił  tytuł „Od Eichendorffa do współczesności”, w  jego programie  znalazły się także wiersze innych niemieckich  poetów pochodzących z naszego regionu oraz autorstwa samego gościa. Publiczność wysłuchała m.in.  piosenek o Małej Panwi  i Górze św. Anny.

Józef  Kotyś   mówił o specyfice naszego Śląska Opolskiego, o historii, która zmuszała tutaj  do wymiany  ludności. Swoje refleksje  spuentował  potrzebą  szukania tego, co nas  - mieszkańców tego uroczego regionu - łączy , a nie dzieli, do zwiększenia  wrażliwości na piękno otaczającej nas natury.

Gość podarował szkole płyty z nagranymi utworami Eichendorffa i innych niemieckich poetów. Można je będzie wykorzystywać na lekcjach. Ta miła pamiątka ze spotkania na pewno przyczyni się do spopularyzowania twórczości wspomnianych poetów.

Publiczność  bardzo ciepło przyjęła  zaprezentowany przez Józefa Kotysia program. Dla wielu uczniów było to pierwsze spotkanie z poezją śpiewaną na żywo. Po występie twierdzili, że takich programów powinno być w szkole więcej. Okazuje się że  „poezja nie musi być nudna” … .

Krystyna Sikora


Powrót do listy aktualności