Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Znamię? Znam je - czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry

Czerniak to złośliwy nowotwór powstający najczęściej w obrębie zmian barwnikowych znajdujących się na naszej skórze. Ten rodzaj raka bardzo szybko daje przerzuty i trudno poddaje się leczeniu. We współpracy z Opolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym oraz Fundacją „Gwiazda Nadziei” pod patronatem merytorycznym Akademii Czerniaka po raz drugi zrealizowaliśmy w szkole program edukacyjno-informacyjny "Znamię? Znam je".

W tym roku szkolnym programem objęliśmy uczniów klasy pierwszej technikum oraz słuchaczy szkoły policealnej - kierunku technik masażysta.

Znajomość niepokojących objawów i regularna obserwacja znamion na skórze pozwala zachować czujność onkologiczną i wykryć czerniaka we wczesnym stadium zaawansowania. Jest to bardzo ważna umiejętność, bo chociaż czerniak to szczególnie niebezpieczny rodzaj nowotworu, wcześnie wykryty i usunięty daje wielu chorym szansę na całkowite wyleczenie. W ciągu ostatnich dwudziestu lat zapadalność na czerniaka zwiększyła się w Polsce aż o 300%. „Znamię? Znam je” - to program profilaktyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych, który jest próbą zmiany alarmujących statystyk poprzez popularyzację wiedzy nt. czerniaka.

Sabina Wencel

 


Powrót do listy aktualności