Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Trening pierwszej pomocy z Grupą Poszukiwawczo-Ratowniczą z Krapkowic

Dzięki uprzejmości ratowników Krapkowickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej, w sobotnie pogodne popołudnie mieliśmy niesamowitą okazję, aby uczestniczyć w ich treningu w terenie. Odwiedziliśmy ich w ramach wycieczki dydaktycznej dla członków Szkolnej Drużyny Ratowniczej.

W działaniach towarzyszyły nam trzy labradory - psy ratownicze. Dzięki doskonałemu węchowi oraz predyspozycjom związanym z umiejętnością odnajdywania ludzi mogą być one doskonałymi ratownikami. Psy wykorzystywane są głównie do poszukiwania osób zaginionych w terenie otwartym oraz uwięzionych pod osuwiskami czy gruzami zawalonych budynków. Odwaga, inteligencja, odpowiednia wielkość oraz całkowity brak oznak agresji zwierzęcia w stosunku do ludzi - to główne cechy, jakimi powinien cechować się pies ratownik. Oczywiście psy muszą zostać też odpowiednio wyszkolone w kierunku realizacji zadań ratowniczych.

Trzeba się było natrudzić, żeby sprostać zadaniom, które przygotowali dla nas krapkowiccy ratownicy. Wśród naszej młodzieży byli pozoranci oraz udzielający pomocy. Pozoracja dotyczyła poszukiwania zaginionych po zawaleniu się budynku.

Po ćwiczeniach - zasłużony odpoczynek i posiłek dla wszystkich. Wybornie smakowały kiełbaski i steki upieczone podczas wspólnego ogniska. Mieliśmy więc wszystko, co lubimy: piękną pogodę, urocze widoki, dobre jedzenie, towarzystwo życzliwych ratowników i wspaniałych czworonogów. Do tego możliwość uczestnictwa w ćwiczeniach ratowniczych i ... naszą drużynę, której członkowie są zawsze chętni i gotowi do niesienia pomocy w każdym czasie i w każdych warunkach.

Sabina Wencel

 


Powrót do listy aktualności