Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Jesteśmy mistrzami w udzielaniu pierwszej pomocy!

Jak co roku, w sobotni wiosenny dzień, nasze szkolne ratowniczki walczyły w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Szkół Medycznych w Brzegu. W mistrzostwach brało udział 12 drużyn ze szkół średnich naszego województwa.

Jak co roku, w sobotni wiosenny dzień, nasze szkolne ratowniczki walczyły w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Szkół Medycznych w Brzegu. W mistrzostwach brało udział 12 drużyn ze szkół średnich naszego województwa.

Do walki w teście teoretycznym stanęli zarówno uczniowie, jak i ich opiekunowie. Uczniowie dodatkowo brali udział w działaniach ratunkowych w realistycznie zaaranżowanych pozoracjach. Musieli zmierzyć się m. in. z przypadkiem wypadku komunikacyjnego, ukąszenia przez żmiję, poparzenia substancją chemiczną, a nawet zaopatrzenia kobiety rodzącej i noworodka po porodzie. Ofiary poszczególnych zdarzeń krzyczały z bólu, krwawiły, traciły przytomność i oddech- sytuacje wymagały więc sprawnego rozpoznania i podjęcia konkretnych działań. Panika poszkodowanych i  osób im towarzyszących również nie ułatwiała ratownikom zadania. Nasze dziewczyny rzeczowo podeszły do zadań profesjonalnie przygotowanych dla nich przez organizatorów brzeskich mistrzostw. Na każdej stacji wykazały się dużą wiedzą i kreatywnością, a także umiejętnością współdziałania w zespole i podejmowania skutecznych działań pod presją czasu i stresu.

 W przerwie, w oczekiwaniu na wyniki, strażacy zapewnili zawodnikom dodatkowe atrakcje prezentując zastosowanie sprzętu gaśniczo- ratowniczego. Była również możliwość skorzystania z masażu, badania słuchu lub przeglądu stomatologicznego w wykonaniu słuchaczy goszczącej nas szkoły.

Jakie rezultaty tych całodziennych zmagań?

I miejsce dla naszych dziewczyn (Kamila Chmarny, Zuzia Dudek, Kasia Wróblewska i Dominika Banach) w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu,  Puchar Dyrektora Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego oraz II miejsce dla opiekuna drużyny, Sabiny Wencel, w konkurencji teoretycznej dla nauczycieli. 

 Nagroda rzeczowa, którą otrzymała nasza zwycięska drużyna to 3-dniowy kurs pierwszej pomocy i wspinaczki w Górach Sokolich "Pierwsza pomoc i pierwsze kroki w skale" z transportem, noclegiem oraz wyżywieniem.

Członkowie naszej Szkolnej Drużyny Ratowniczej już po raz trzeci w ciągu kilku lat zostali mistrzami województwa w udzielaniu pierwszej pomocy (Wojewódzkie Zawody Pierwszej Pomocy dla Szkół Średnich - Prudnik 2015, Wojewódzkie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu - 2018 i 2019). Jednak nie tytuły i wyróżnienia są tu najważniejsze. Najważniejsze jest to, że absolwenci naszego Medyka będą tak samo skutecznie i z taką samą determinacją walczyć o ludzkie życie,  gdy zajdzie taka potrzeba. Możemy być tego pewni!

Sabina Wencel

 


Powrót do listy aktualności