Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Wizyta gości z Niemiec

W czwartek 23 maja 2019 roku gościliśmy w murach naszej szkoły 4–osobową delegację uczniów i pracowników szkoły o podobnym profilu z niemieckiego miasta Straubing (Bawaria). Przebywali oni w Polsce przez tydzień - na zaproszenie prudnickiego Domu Św. Jana Bożego, z którym nawiązali współpracę partnerską.

Spotkanie z niemieckimi gośćmi rozpoczęło się od pokazania im prezentacji o naszej szkole, oczywiście w po  niemiecku – dzięki  tłumaczeniom naszej germanistki – pani Sylwii Rӧlle.

Następnie delegacja przystąpiła do zwiedzania budynku i pracowni przedmiotowych. Goście nie kryli  swojego zachwytu, mówiąc: „Nietypowa szkoła, piękny budynek, profesjonalnie wyposażone pracownie” . Pani S. Rӧlle cały czas opiekowała się gośćmi, likwidując barierę językową w kontaktach między nimi a  gospodarzami.

Słuchaczki kl. IO wydziału opiekunek dziecięcych zaprezentowały swój kierunek,  mówiły  o specyfice  zawodu a także  o pracowniach w języku niemieckim, czym sprawiły gościom niespodziankę i  - (niewątpliwie)  - przyjemność.

Przy słodkim poczęstunku była okazja do rozmów i dzielenia się informacjami, refleksjami oraz spostrzeżeniami na temat modelu kształcenia na podobnych kierunkach (opiekun osoby niepełnosprawnej i opiekun medyczny) w Polsce i w Niemczech. Goście mówili o bogatym programie nauczania u nas. Zazdrościli naszym uczniom i słuchaczom, że mogą w szkole uczyć się języka migowego. U nich nie ma takiej możliwości, trzeba odpłatnie, w dodatku w oddalonym o 50 km mieście. Okazało się , że jest dość istotna różnica w sposobie kształcenia na wspomnianych kierunkach – w Niemczech kandydaci do zawodu najpierw odbywają 2 – letnie praktyki, po których  ma miejsce selekcja do zawodu – wyniki obserwacji z praktyki i pomyślnie zdane egzaminy dają im możliwość podjęcia nauki zawodu w 3 – letniej szkole. Jako ciekawostka – mają tam 39 godzin dydaktycznych tygodniowo i 20 godzin praktyki, którą odbywają przed lekcjami lub po ich zakończeniu. Wiele weekendów mają zajętych przez praktyki. Z zaciekawieniem wysłuchali informacji o polskiej szkole. Wszak na ich rynku pracy – w charakterze opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych -  od lat przebywa wiele Polek (i Polaków), wśród nich absolwentów naszego Medyka.

Wizyta niemieckich gości z pewnością zapadnie w pamięć obu stronom.

Tekst: Krystyna Sikora, Sylwia Rӧlle

Zdjęcia: Grzegorz Kubiak


Powrót do listy aktualności