Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Propaganda w PRL

PRL – dla jednych nostalgiczne wspomnienia, dla jeszcze innych niezrozumiała dystopia, dla sporej grupy pamiętających tamte czasy – najweselszy barak w obozie socjalistycznym. Dzisiejsza młodzież nie zna tych realiów i co najwyżej może się uśmiechnąć oglądając „Misia” czy „Rejs”. Ale to była nasza historia. Kilka pokoleń żyło w tych realiach i usiłowało jakoś to życie sobie ułożyć.

23 października 2019 pracownik Biblioteki Publicznej w Prudniku p. Łukasz Kluza spotkał się z uczniami klas I naszej Szkoły i ukazał cechy charakterystyczne propagandy PRL wraz z przykładami jej zastosowania. Temat od dawna nośny i przepełniony treściami świadomymi i nieświadomymi, kształtowanymi prze inżynierów dusz, którzy swą pracą mieli za zadanie utrwalać zdobycze socjalizmu i komunizmu w powojennej Polsce, nie zawsze pamiętając słowa koryfeusza ludzkości i najwybitniejszego językoznawcy Józefa Wissarionowicza Dżugaszwilego (pseudo. Stalin), że „socjalizm pasuje do Polski jak siodło do krowy”.

Jak na krótkie spotkanie i prezentację problemu, bo temat jest naprawę obszerny i poświęca się mu potężne monografie naukowe, młodzież dotknęła klimatu i atmosfery tamtych czasów, i można sądzić że ten aspekt naszej historii nawet ją zainteresował. Może i czasy były szare i obskurne, ale inne niż dzisiejsze. I to też była nasza historia...

Tekst: Krystyna Krzyżowska

Zdjęcia: Krystyna Krzyżowska, Filip Michalec


Powrót do listy aktualności