Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

Miesiąc z kryminałem

Dlaczego literatura kryminalna tak fascynuje i przyciąga…? Może dlatego, że ta sfera jest obca zdecydowanej większości ludzi. W końcu zbrodnia to jest coś jednoznacznie złego i jej potępienie stało się motywem przewodnim dla wielu autorów. Jeden ze współczesnych autorów nazwał literaturę kryminalną „papierowym bandytą”. I dobrze. Jeżeli przestępstwa i zbrodnie zdarzają się tylko na papierze to wszystko w porządku, gorzej jeżeli przechodzą w rzeczywistość. Popularność tej literatury przekłada się w ilości wydawanych tytułów, nakłady poszczególnych egzemplarzy oraz sławę autorów.

Również i nasza szkoła wzięła udział w akcji MIESIĄC Z KRYMINAŁEM popularyzując czytelnictwo tego gatunku. Można się pytać dlaczego akurat kryminał? Odpowiedź brzmi: dlatego, że zło musi zostać ukarane, dobro powinno zwyciężyć, nie ma zbrodni bez kary, nie istnieje przestępstwo doskonałe. Poza tym ten gatunek jest łatwiejszy w odbiorze niż literatura z wyższej półki, ale uczy myśleć, przewidywać, wyciągać wnioski. Jeszcze do niedawna autorzy literatury kryminalnej (z Agatą Christie na czele) musieli stosować się do zasady, że czytelnik wie tyle, co detektyw i musi być w stanie razem z nim rozwiązać problem. Dziś to wygląda różnie.

W każdym razie przygotowaliśmy stoisko promujące książki o tematyce kryminalnej. Są tam i nowości, i wydawnictwa starsze (co nie znaczy gorsze – mało kto ze współczesnych pisarzy przebije klasyków, jak choćby wspomnianą A. Christie czy A. C Doyle’a). Samo tworzenie takiej literatury wymaga sporego nakładu sił i środków, poznanie realiów pracy policyjno – kryminalno – sądowniczej, realiów środowiskowych (zwłaszcza jeżeli akcja jest umieszczona w miejscach i czasach odległych), obyczajowych i psychologicznych.

I najważniejsze promujemy czytelnictwo: kto sięgnie po „papierowego bandytę” ten, wcześniej czy później, sięgnie i po inny rodzaj literatury. A na razie, w bibliotece, zapraszamy na wystawkę poświęconą różnym odmianom kryminału, nowościom i przygotowujemy się do akcji czytania na przerwie.

Zapraszamy.

Krystyna Krzyżowska

 


Powrót do listy aktualności