Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły. I medyk.

  • Zadzwoń do nas

    77 436 27 84
  • ul. Piastowska 26

    48-200 Prudnik

2019 rokiem Gustawa Herlinga – Grudzińskiego

„Człowiek nie może żyć, nie wiedząc, po co żyje.…”

Obraz:

Dnia 18 listopada 2019 roku uczniowie klasy IV a, uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych w MGBP w Prudniku, prowadzonych przez  p. Agnieszkę Malinowską.
Tematem spotkania było życie i twórczość Gustaw Herlinga – Grudzińskiego - Patrona Roku 2019. Ze spotkania młodzież poznała skomplikowana biografię pisarza oraz zarys jego twórczości. Przedstawienie całości nie jest możliwe w tak krótkim czasie.

Herling Grudziński to przede wszystkim literatura emigracyjna i Instytut Literacki oraz paryska Kultura. Jego najbardziej znana książka to Inny świat, w którym przedstawił piekło sowieckich łagrów. Książka ta została uznana za wartościową nie tylko ze względów poznawczych, ale i literackich, z czego autor był szczególnie dumny.

Z literaturą był związany od początku. Już jako uczeń podejmował próby literackie (recenzje, szkice, omówienia). Jako dojrzały pisarz wypracował specyficzną metodę transformacji psychologicznej wydarzeń historycznych czy legendarnych. Jego ulubiona forma to krótkie opowiadania zakotwiczone w historycznie udokumentowanej przeszłości.

Szkoda, że spotkania poświęcone literaturze obywają się tak rzadko, bo przecież oprócz Herlinga Grudzińskiego mamy także innych pisarzy. Ich też warto poznać...

Krystyna Krzyżowska


Powrót do listy aktualności